Maria Orlova është shpresa e skeletit rus

Përmbajtje:

Anonim

Sot do të flasim për shpresën e re të skeletit rus. Maria Sergeevna Orlova - mjeshtër i sportit, luan për ekipin kombëtar rus, sport - skelet, fituese e kampionateve evropiane dhe botërore.

Maria Orlova

Biografia dhe karriera

Maria Orlova ka lindur më 14 prill 1988 në Shën Petersburg. Lartësia - 167 cm, pesha - 69 kg.

Masha e re filloi menjëherë të merrej me atletikë, por me kalimin e kohës kuptoi se nuk do të arrinte sukses në këtë sport dhe filloi të praktikonte skeletin.

Maria Orlova është aktive në skelet që në moshën 12-vjeçare dhe në vitin 2008 Masha u zgjodh për kombëtaren, ku filloi të marrë pjesë në garat e mëdha ndërkombëtare, duke treguar rezultate shumë të mira.

Duke debutuar në Kupën Evropiane në qytetin gjerman të Vinterberg, Orlova tregoi herën e nëntë, me të njëjtat rezultate që kaloi pjesën tjetër të sezonit. Vajza ka qëndruar gjithmonë në dhjetëshen e parë.

Biografia e Maria Orlova

Më pas, Maria ishte në pritje të kampionatit botëror për të rinj, rezultati i të cilit ishte vendi i nëntë.

Sezonin e ardhshëm, Maria Orlova rriti ndjeshëm ritmin: vetëm një herë ajo nuk arriti të fitonte një vend në dhjetëshen e parë nga tetë fazat e mbajtura, dhe në renditjen e përgjithshme ajo përfundoi sezoninnë vendin e katërt.

Në fund të vitit 2010, me sukses të ndryshëm, atleti mori pjesë në Kupën e Amerikës dhe në të njëjtin sezon mori pjesë në Kupën Ndërkontinentale.

Sezoni 2012, Maria Orlova nuk kaloi shumë mirë. Ajo mori pjesë menjëherë në të gjitha garat e kupës dhe rezultati më i mirë erdhi në pistën e Zvicrës (St. Moritz), ku atletja fitoi vendin e nëntë. Në fund të sezonit, Masha ishte e 12-ta në renditjen e përgjithshme.

Çmime të rëndësishme

Në vitin 2013, në qytetin austriak të Igls në Kampionatin Evropian, Orlova fitoi argjendin, i cili hyri në renditjen e përgjithshme, falë të cilit Masha mori një medalje shtesë kupe - bronz. Në garën e përzier me ekipe të Kampionatit Botëror në Winterberg, Maria shtoi një tjetër bronz në thesarin e saj të medaljeve.

Sportistja ka më shumë se një paraqitje përpara dhe Maria Orlova, biografia e së cilës nuk është ende aq e gjerë, do të shihet më shumë se një herë në këtë fushë sportive. I urojmë fat sportistit të ri dhe premtues.